Ha sok a gyümölcs és nem akarod, hogy kárba vesszen, megpróbálod feldolgozni. A meggy gyakran tűnik fel befőttként, vagy egy-egy sütiben, de mi a helyzet a cseresznyével?! Nem a cseresznyés palacsinta az első, ami az eszedbe jut róla, igaz?
Szeretünk kísérletezgetni. Amikor sok terméssel lep meg minket a természet, lekvárt készítünk, vagy próbálunk kitalálni valami egészen újat. Ehhez nagyon jó kiegészítő többek között a levendula. Most Thomas mennyei cseresznye turmix találmányát akartuk ehető formában is elkészíteni, ezért ki kellett találnunk, hogyan sűrűsítsük be az iható turmixot. Szeretjük a zabpelyhet, ezért nem sokáig kerestük a választ, így készült el a palacsintába tölthető cseresznye massza.
A cseresznyés palacsinta töltelék hozzávalói:
- cseresznye: 250 g (magozott)
- zabpehely: 6 ek
- cukor: 1 kk
- fahéj: fél kk
Az egészet botmixerrel kell összekeverni, majd állni hagyni kb. 5 percet, hogy a zab megszívja magát a cseresznye levével, vagyis kicsit besűrűsödjön a massza. …hogy mennyi cukrot raksz bele a „krémbe”, az a gyümölcstől és az ízlésedtől is függ, de ha úgy adódik, a cukor pótolható mézzel is!
A cseresznyetöltelék állaga lekvárszerű lesz, és nagyon finom, ahogy a fahéj megbolondítja az ízét! Ha ízlik a massza, feltétlenül próbáld ki Thomas cseresznyeturmixát is! A gyümölcs magját se dobd a szemétbe, mert az egész család számára hasznos dolgokat lehet belőlük készíteni! Ha érdekel, hogy mit, itt írtunk a cseresznyemagról.
A mi masszánk korai cseresznyéből készült. A cseresznye fajtákról itt találsz további információt. Reméljük, tudtunk újat mondani! Mi most csak a cseresznye krém hozzávalóit szerettük volna megosztani veled, de ha az is érdekel, milyen a tökéletes palacsinta recept, arról ebben a videóban beszéltünk.
Ha bejön, akkor ugyanezt készítheted meggyes-mákos verzióban is. A mákos verziót mi még nem próbáltuk, de ha te kipróbáltad, örömmel vennénk a véleményed!