Európai zöld gyík (Lacerta viridis)

Zöld gyík

A zöld gyík a legnagyobb testű gyíkfaj Magyarországon, melynek hossza akár a 40 cm-t is elérheti. Az interneten olvasható adatokon túl a hazánkban élő európai zöld gyík (Lacerta viridis) nálunk is felbukkant!

A világban rengeteg hűllő éldegél, köztük többféle gyíkfajjal. A gyíkok színét a természet palettája határozza meg, figyelembe véve a rejtőzködés fontosságát. A hegyek és völgyek között élő gyíkok közül mi egy gyönyörű zöld színű gyík kapcsán osztjuk meg a saját tapasztalatainkat.

A zöld gyík kék és zöld színei

Az európai zöld gyík (latin nevén Lacerta viridis) nevét messziről is látható zöld pikkelyeiről kapta. Határozottan élénk zöld színéről ismerhető fel, ennek ellenére akár kéknyakú gyíknak is nevezhetnénk, mert fő jellegzetessége az élénk kék színű nyaka. Habár a zöld gyík jól rejtőzködik a növényzetben, jellemzően párzási időszakban találkozunk velük, mert a hímek torkának a színe ilyenkor valószerűtlenül kék színűre élénkül. A zöld gyík világoszöld színe önmagában is látványos, de a neon kék-zöld színeket együtt lehetetlen nem észrevenni! A hímek nyaka tehát kék, míg a nőstényeké fehér színű.

Az interneten fellelhető információk szerint a tudomány nyilvántart egy ún. nyugati zöld gyíkot (Lacerta bilineata) és egy balkáni zöld gyíkot (Lacerta trilineata) is. Ezekről a gyíkfajokról ma is vitatott, hogy nem-e azonosak az európai zöld gyíkkal.

De hagyjuk a tudományt! Mi életünkben először a görögországi Sarti gyalogtúráink alkalmával láttunk zöld gyíkot 2003-ban. Közel tíz évvel később itt, külterületen láttunk újra ilyen gyönyörűséget, nem hittünk a szemünknek! Azt hittük, a mini sárkány egy egzotikus állat a mediterrán térségből, de rövidesen kiderült, hogy a környékünk – a mi legnagyobb örömünkre – hemzseg a zöld gyíkoktól!

Már egy ideje a földet tapostuk aszfalt helyett, amikor a kertben egyre gyakrabban lettünk figyelmesek talajszinten hirtelen mozdulatokra. Néha azt hittük, hogy hallucinálunk, de aztán megmutatta magát egy nőstény zöld gyík. A kertben a lomok között, egy kidobásra ítélt rezsó alatt pillantottuk meg őt először. Azt hittük, álmodunk…

A Lacerta viridis domboldalakon, hegyvidékeken él, de ha az általa kedvelt élőhely ember lakta, őt az sem tántorítja el attól, hogy beköltözzön a kertünkbe. Légy szemfüles, hátha nálad is felbukkan!

Weboldalunkon a zöld gyík kertedbe csábításához és annak „tartásához” szükséges tucatnyi információt találsz, használd a keresőnket, ill. a cikkek alján található címkéket!