Tanulságos cica sztori külterületen

Cica tappancsok

A macska a szarvasokhoz és a madarakhoz hasonlóan eredetileg a vadonban (külterületeken) él, de sajnos egyre jobban szűkül a hely a vadonban élő állatok számára.

A természet rendje, hogy az állatok saját törvényeik szerint élnek a dzsungelben. Az ember kisajátítja az állatok élőhelyét, magát a természetet. Úgy gondoljuk, hogy tőlünk függ az állatok élete, valósággal istennek képzeljük magunkat. Beoltjuk őket, grammra pontosan kimérjük a gyárban előállított ételüket, színes kacatokat aggatunk rájuk és meghatározzuk a születésüket, de még a halálukat is. A vadállatok szerencsésebbek, ők ennek csak töredékét kénytelenek elviselni. Még…

Házi macskára leselkedő veszélyek külterületen

A cicák minden reggel az ajtóban alkalmatlankodnak, de néhány hete sehol senki. Volt már ilyen, de ha elcsatangolnak, rövid időn belül (ajtónyitásra) általában megjönnek. Ma reggel a féléves?! Peti egy macska konzerves dobozzal a fején érkezett. Nagyon ijesztő látvány volt, és az ember persze egyből a legrosszabbra gondol. Beszorult, megvágta a nyakát, vérzik, nem kap levegőt, stb.

Petyus még kicsi, magától nem megy messzire, általában a mamáját, vagy testvérét követve hagyja el a területét, ahogy a kölyökmacskák általában. Ez volt a szerencséje. Ha nem követi a többieket, ki tudja merre, és meddig jutott volna dobozzal a kis fején?!

Hogy történhetett ez meg?!

Habár külterületen a szemétszállítás sosem volt problémamentes, azon a napon nem volt szemétnap. Valószínűleg valaki hozzáférhető helyen felejtette a konzervdobozt, miután a tartalmát odaadta a macskáknak. Vidéken, és különösen külterületen nem szabad elfelejteni, hogy az otthonodhoz tartozó kert akkor is a természetes körforgás része, ha ezt akarjuk és akkor is, ha nem. Így a váratlan vendégek is bármikor megjelenhetnek, ha kint felejted a szemetet.

Miért veszélyes a szemét?

A természet már többször megmutatta, miért nem szabad ételnyomokat hagyni magad körül. Láttunk már ilyet dokumentumfilmekben, de ez a cikk (is) saját tapasztalatból íródik. Mindenki tudja, hogy a morzsákra a házban megjelenhet a hangya. A darázs gyakori látogató a gyümölcsösökben, a rágcsáló pedig a szántóföldekről érkezhet az otthonainkba, ahol sokkal ínyencebb az étel kínálat számára. Egyikük sem ellenségünk, csak élni szeretnének. De a békés egymás mellett élés feltétele a tudatosság, azaz hogy semmilyen ételmaradékot sehol nem hagyunk hátra, így nem jönnek hozzánk látogatóba és megmaradnak a saját területükön.

Macska, vagy rágcsálók?

Míg Erdélyben a szeméttel medvéket csalogatsz a környékre, a mi környékünkön szerencsére csak a macskák járnak takarítani, de a süni is szívesen elropogtatja a száraz macskatápot. Ezen kívül láttunk már rókát, szarvast, vaddisznót és nyestet, ill. magukat sétáltató kutyákat. A legnagyobb veszélyt az ember után mégiscsak a rágcsálók jelentik, hisz a környéken mindenütt szántóföldek vannak, amit aratáskor minden évben megbolygatnak. Ilyenkor a rágcsálók új otthont keresnek, de ha macska van a háznál, ők gondoskodnak róla, hogy ne tudjanak elszaporodni.

A jegesmedvéket sajnáljuk, mert nem maradt számukra több hely egy pár négyzetméteres jégtáblánál, de a helyben élő állatok sorsáról senki nem ír. Egyre több ember fedezi fel magának a zöldet, így az állatok házi kedvencként lakott területekre, négy fal közé szorulnak és kiszolgáltatottá válnak.

Hol van az a hely, ahol az állatok békében élhetnek?!

Itt is van néhány macska. Télen kapnak némi harapnivalót és menedéket, de tavasztól szigorítani kezdünk a komfortérzetükön, hogy mehessenek vadászni. Nem szokhatnak le az egerészésről, sem a szívügyünknek számító zöld gyík levadászásáról sem, mert akkor felborul a természet rendje. Ahová az ember betette a lábát, a körfogás ígyis felborul, de legalább az ételmaradékra, a szemétre nagyon ügyelj, mert váratlan vendégeid lehetnek!