A puha és finom mézeskalács titka

A mézeskalács nem a kedvencünk, de pár éve egy kedves ismerősünk által azzal szembesültünk, hogy a mézeskalács nem kemény sütemény! A mézeskalács fogalma ekkor új értelmet nyert az életünkben.

Ez évekkel ezelőtt történt és én azóta szerettem volna megpróbálni a mézeskalács sütést. Azt hiszem a cukormáz volt a másik vonzereje, ami miatt annyira meg akartam csinálni. Hogy kedvemre pingálhassak. Persze keresztül húzták a számításainkat, mert nem érkezett meg a karácsonyra megrendelt nyújtófánk, amit november 25-én rendeltünk meg a Praktikerben. (Többszöri reklamáció után, december 29-én kaptuk meg.)

Kénytelen voltam egy fakanál nyelével dolgozni. Ezt technikát Thomasztól lestem el, pita sütésnél ő használja ezt a módszert. Csak egy kerek tésztaszaggatónk van, a célnak az is megfelelt…

Így várjuk, hogy elkészüljön az illatos mézeskalács

A mézeskalács receptjét szerencsémre keresni sem kellett, mert egy másik, szintén kedves ismerősünk blogján már fent volt a tökéletesen puha mézeskalács receptje. A recept alapján készüt mézeskalács tészta egy 30 cm x 20 cm-es kis tepsit háromszor töltött meg. Tökéletes lett és puha! Azért leírom én is a receptet!

Annyit csináltunk másképp az eredeti recepthez képest, hogy kihagytuk a gyömbért, és a citromhéjat, mert ezek nem voltak itthon. Amire feltétlenül szeretném felhívni a figyelmed, hogy ne várd meg, amíg barnulni kezd a mézeskalács, mert akkor az alja már túlsül! Rubiék receptje szerint a mézeskalács puhaságának titka az alma, amit a mézeskalács mellé kell rakni a dobozba, ahová a meleg mézeskalácsot rakjuk, mikor elkészült. Szerintünk a puha mézeskalácshoz az is fontos, hogy a süteményt ne szárítsuk ki nagyon, vagyis ne süssük túl!

Mézeskalács recept, hozzávalók:

A tésztához:

  • méz: 15 dkg
  • margarin: 10 dkg
  • cukor: 25 dkg
  • fahéj (őrölt): 1-2 tk
  • szegfűszeg (őrölt): 1-2 tk
  • gyömbér (őrölt) 1-2 tk
  • narancs (egy fél narancs reszelt héjára lesz szükség)
  • tojás: 2 db (+1 a mázhoz!)
  • finomliszt: 45 dkg
  • szódabikarbóna: 1 púpus tk
  • alma: 1-2 db (ez csak akkor kell, ha tutira puha mézeskalácsot akarsz)

A mázhoz:

  • tojás: 1 db
  • porcukor: 20 dkg

Mézeskalács készítés:

  1. Keverd össze a mézet és a margarint lassú tűz fölött! Add hozzá a cukrot!
  2. A híg főzethez add hozzá a fűszereket: fahéj, szegfűszeg, narancshéj.
  3. Ha összekeveredett minden és jön a mézeskalácsra emlékeztető illata, vedd le a tűzről, és hagyd, hogy langyosra hűljön!
  4. Egy másik tálban a két tojással keverd el a lisztet és a szódabikarbónát, majd öntsd hozzá a fűszeres főzetet!
  5. A kézzel összegyúrt tésztát szaggatás előtt rakd be egy órára a mélyhűtőbe, úgy könnyebb lesz vele dolgozni! (Köszi a tippet Rubi, tényleg könnyebb volt így!)
  6. A lisztezett gyúródeszkán nyújtsd kb. fél centi vastagra a tésztát, aztán jöhet a tésztaszaggató!
  7. Rakj sütőpapírt a tepsibe és melegítsd elő 180 fokra a sütőt!
  8. Helyezd a mézeskalácsokat a tepsire úgy, hogy hagyj köztük kb. 1-1 centit üresen!
  9. Süsd meg a mézeskalácsot kb. 10-13 perc alatt!
  10. A kész süteményt rakd be műanyag dobozba 2 gerezd alma társaságában és fedd le!

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .