
A macska nem cuki cica, ha zöld gyík van a kertben! Főleg a kint tartott cicák és a kóbormacskák esetében fontos, hogy ügyelj nagyon a kertedben vendégeskedő zöld gyíkra, hiszen a macskák zsákmányként tekintenek a gyíkokra.
A macskák ragadozó állatok, akár a zöld gyík. Ezt ne vesd a szemükre, ők sem piszkálnak téged azért, amiért hamburgert eszel! Persze ha te megkíméled a marhák életét, az nem jelenti azt, hogy a tápláléklánc más egyedei is ezt teszik. Itt van mindjárt az ember. Sajnos nagyon sok étel akkor is a kukában végzi, ha ezért egy állatnak kellett meghalnia. A természetben ez egész másképp alakul, nem úgy mint a kereskedelemben.
A zöld gyíkot a rágcsálókhoz hasonlóan elejti a házi macska, majd elfogyasztja. Ez a jelenség ugyanaz, mint amikor a természetben az oroszlánok ejtik el a zsákmányukat. A különbség annyi, hogy a házi macska csupán „mini csúcsragadozó”, így a tápláléka nem zebra méretű.

Városi körülmények között ha a cica eljár otthonról, előfordul, hogy ajándékot, zsákmányállatot hoz. Ez az állat vadászösztönéből fakad, ami hiábavaló abban az esetben, ha értelmetlenül oltja ki a zsákmányának életét. A vadon élő állatok a természetben nem ölnek értelmetlenül, hiszen az oroszlánoknak senki nem ad macskakonzervet. Nekik csak az az étel van, amit elejtenek, ezért nem finnyásak, nem válogatnak, megeszik amiért megdolgoztak.
Valahogy így működik ez a gazdátlan házi macskáknál is. Mi emberek szeretjük azt gondolni, hogy tőlünk függ minden állat és növény élete, de a macska köszöni szépen, nélkülünk is boldogul. Ha azonban jól lakatjuk a gazdátlan macskákat, akkor a cica válogatóssá válhat és előfordul, hogy az elejtett gyíkot már nem eszi meg. Sajnos ezt tanulják a vadállatok az embertől: pazarlást. De ezért sem ők a felelősek, hanem sajnos mi emberek. Az alábbiakban az látható, amint egy mama cica élelmet hoz a kölykeinek.