Zártkertben lakni: 10 akadály, amivel külterületen szembe kell nézned

Tájkép

Örökölsz, vagy venni szeretnél egy házat, de az ingatlan tulajdoni lapon az szerepel: zártkert. A zártkert a külterületen elhelyezkedő telkek/ingatlanok régi elnevezése. Manapság a belterület és külterület kifejezéseket használják, ez utóbbi hétvégi házaknak, nyaralóknak és/vagy gyümölcsösöknek, gazdasági épületeknek ad otthont. A külterület eredetileg nem lakóövezet, ezért itt nincsenek, vagy csak részben vannak közművek. Ilyen az áram, víz, gáz, internet, stb.

Az alábbi infók olyan külterületről származnak, ahol áram és internet van, de nincs víz bevezetve, nincs szennyvíz elvezetés és nincsenek gázvezetékek sem. Az élelmiszerbolt és a tömegközlekedés több kilométer innen. Összefoglaltunk néhány további akadályt, amiből választ kapsz arra a kérdésre: tudnál-e zártkertben lakni?

Zártkerti ingatlan művelés alóli kivonása

Külterületi ingatlan lakóingatlanná minősítéséhez az ingatlan művelés alól történő kivonását kell kérvényezni. Enélkül az ingatlant sokkal bonyolultabb eladni, viszont számíts arra is, hogy az ingatlan után fizetendő adó más lesz az átminősített lakóingatlan esetében!

Szemétszállítás és szelektív hulladékgyűjtés külterületen

Aszfaltút mellett lakóknak könnyebb a dolguk, de akik külterületen főútnak számító úttól távolabb laknak, földúton, szűk utcákban, ott a szemétszállítás csak korlátozottan működik. A szemetet ki kell vinni egy gyűjtőpontra, ahová a kukásautó aszfaltúton keresztül hozzá tud férni. Innen viszik el a szemetet. A szelektív hulladékot ritkábban viszik el, míg az évente egyszer ingyenes lomtalanítási igényedet jelezni kell a hulladékkezelő társaságnak.

Zártkertben megkapom-e a csomagom és a leveleim?

Hasonlóképpen működik a postaszolgáltatás is. Vannak külterületen belül olyan házak, ahová kimegy a postás, míg más ingatlanokhoz az épülettől távoleső postaládákat kell igényelni. Ez csak a levelekre vonatkozik, a csomagokat kiszállítják minden címre. A cím nehezebb megközelíthetősége miatt sajnos előfordul, hogy egy-egy futár kevésbé barátságos. Szűk utcákban ráadásul az autó tulajdonos szomszédok is türelmetlenek lehetnek, ha várniuk kell a futárra, vagy autós szomszédjaikra.

Hivatalos ügyek intézése távolról, online

Az online ügyintézés még mindig nagyon gyerekcipőben jár, ezért kényelmesen a karosszékből még mindig nem lehet mindent elintézni. A hivatalos ügyek intézéséhez sok esetben személyes megjelenésre van szükség, ami gyalogosan, ill. kerékpárral is problémát jelenthet a távolságok miatt. Bízzunk benne, hogy idővel teljesen online is intézhetővé válnak majd a hivatalos és más fontos ügyek.

Háziorvosok, szakrendelések és kórházak

Zártkertben semmilyen rendelő nincs. A legtöbb falunak sincs saját szakorvosi rendelője, fogászata, gyógyszertára, csak háziorvosi rendelője. Általában a szomszéd faluban találod meg a megoldást, kórház pedig csak a legközelebbi városban található. Ez autó nélkül szintén jelenthet némi kényelmetlenséget, de tömegközlekedéssel általában minden elérhető. Nagyon fontos, hogy társadalombiztosítással az egészségügyi szolgáltatások csak akkor vehetőek igénybe, ha a lakcímkártyádon legalább tartózkodási helyként már szerepel a külterületi ingatlan helyrajzi száma, vagy címe.

Autósnak földutak, gyalogosnak értelmetlen kerülők

A tömegközlekedés és a legközelebbi benzinkút tőlünk kilométerekre érhető el. A legközelebbi buszmegálló szintén. Pestre, vagy más közelebbi városokba az elővárosi vonatokkal tudunk eljutni rövid buszozás után. A helyi busz úgy működik, mint egy gyűjtőjárat: a kis falvakból összegyűjti az utasokat és elviszi őket egy központi buszvégállomásra, ahonnan a vasút mellett további buszok érhetőek el. A helyi utazás vidéken nem úgy működik, mint a városokban, mert nincsenek akkora úthálózatok. Van, hogy teljesen értelmetlenül Pestre kell utaznunk, mert egy falu innen semmilyen úton nem érhető el. Zártkertben a legtöbb út földút és nem is várható, hogy ez megváltozik. Ezzel szemben a kerékpárút hálózat az utóbbi években egyre több területen kiépül. A bicikliutak nagyon szép (de nehéz!) helyeken vezetnek végig és a bringázás ma már vonatozással is kombinálható!

Helyben nem minden kapható, mint egy városban

Ahogy külterületről busszal (de még vonattal sem) lehet eljutni akárhová, úgy az üzletek száma is értelemszerűen korlátozott. Van, ahol még mindig nem lehet kártyával fizetni, és nem minden kis üzlet szállít házhoz. A kisboltok sokkal rövidebb nyitvatartással működnek mint a budapestiek, nincsen éjjel nappali bolt, hajnalig nyitvatartó étterem, vagy szórakozóhely. Az üzletek általában élelmiszerboltok, a kínálatuk pedig sokkal kisebb, mint amit a városban megszokhattál.  Bútorboltot, vagy ruházati cikkek csak a legközelebbi városokban érhetőek el.

Házhozszállítás, pizzarendelés, csomagautomaták

Élelmiszerboltok, pizzéria több kilométerre vannak, a faluban. Élelmiszer rendelésre nálunk már több lehetőség is van, de a pizzarendelés (vagy főtt étel házhozszállítás) jelenleg csak 1-2 helyről lehetséges. A házhozszállítás minden más esetben akadálymentes. Bár a faluban van már csomagautomata és elfogadóhely, falun nem minden futárcég működtet csomagautomatát. Más futárral küldött csomag esetében a szomszéd faluba, vagy városba kell menni a csomagért, de ha a webshopban van választási lehetőség, akkor ez is elkerülhető.

Zaj és füst: békés-e az együttélés a szomszédokkal?

Nem kell külterületen élni ahhoz, hogy azt mondhassuk, érdemes jóba lenni a szomszédokkal. Vidéken a szomszédok a kerítés túloldalán is jelen vannak, nem úgy mint egy társasházi lakásban. Elsőként az átlógó, árnyékot vető fák okozhatnak nézeteltérést két lakó között, de a permetezés szükségessége is örök vitatéma. Ami azonban egy külterületen a legnagyobb nézeteltérést okozza a gazdálkodók és a már itt lakó szomszédok között, az az értelmetlen avarégetés, valamint a különböző földmunkagépek okozta zaj. Az avarégetés a levegőszennyezés mellett elsősorban azért jelent problémát, mert a füsttel órákra telítődnek a közeli lakóházak, amit sokszor nagyon sokáig lehetetlen kiszellőztetni.

A hétvégi telekre hétvégén jönnek rotálni, vagy füvet nyírni, így a munkagépek hangja bosszantó lehet, ha a szomszéd lakó nyugalomra vágyik hétvégén.

Vadon a város szélén: állatok viselkedése külterületen

Az állatok után takarítani kell. Akkor is, ha haszonállatról van szó és akkor is, ha hobbiállattról. Amikor házi kedvenceink a kertbe végzik el a dolgukat, a halmozott ürülék előbb-utóbb a szomszédokat is zavarni fogja.

A külterület olyan, mint a vadon. Vadak jönnek-mennek, legyen az őz, cica, nyúl, nyest, stb. Ezt pedig a kutyák megérzik és jobb esetben csak ugatásba kezdenek, ami több szomszádot is zavarhat. (Ne hidd, hogy a te kutyád nem ilyen, Beiglinek is nagy lett a szája, amikor birtokba vette a területét!) Nem csak erre kell készülni, hanem a kutya szökésére is. Sajnos sok kutya indul meg egy-egy vad után úgy, hogy a kerítés sem jelent számára akadályt, és sokan félnek a kutyáktól. Ebből rengeteg a konfliktus.

Az érem másik oldala, hogy külterületen mindig vannak kóborcicák, akik sorra látogatják a telkeket. Egyesek elzavarják, mások etetik őket. A macskák sokszor csak kicsinyeiknek keresnek élelmet, vagy csak átgyalogolnak a telken, nem ártanak senkinek. Viszont (telek határtól függetlenül) megjelölik a területüket, ami elég büdi, ezért kergetik el őket a háztól. Ez azonban nagy hiba, mert táplálékuk a rágcsáló. A rágcsálók sem ördögök, de ha bejutnak a házba, sokkal nagyobb kárt tehetnek, mint egy kerten áthaladó macska. A jelölések szaga ráadásul vízzel eltüntethető!

A jelen cikkünkben található információkat annak reményében osztottuk meg veled, hogy azokat hasznosnak találod, és további hasonló témákra is kíváncsi vagy, amiket YouTube csatornánkon fejtünk ki részletesen. Iratkozz fel a csatornánkra és légy te is csatornatagunk!

 

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .