7 ok arra, hogy paradicsomot ültess vödörbe

Vödörben nevelt paradicsom

Mind Görögországban, mind a magyar kempingekben járva láttunk már ilyet: paradicsomot termesztenek vödörben, kannában, lestrapált csónakban. Mára már mi is megtapasztaltuk, mi ennek a haszna…

A paradicsom egyike azoknak a zöldségeknek, amelyek megalapozzák mind a reggelinket, mind pedig az ebédünket. Reggelinél imádjuk a napfény csillogását a frissen felvágott paradicsom szeleteken, de lehet szó hamburgerről, vagy egy jó pörköltről, a paradicsom ezeknél az ételeknél is sorban áll, hogy fejest ugorjon a szádba és bejuttassa a napfényt a szervezetedbe. De mi okunk van arra, hogy vödörbe ültessük el a paradicsomot?!

1. Gazdaságos megoldás

A paradicsom kevés vizet igényel. Köztudottan megnő szinte bárhol, ahol nap éri. Ebben az sem jelent neki akadályt, ha egy vödörbe ülteted el a magját és kirakod az erkélyre, vagy a teraszra! Egy vödörben nevelt paradicsomnak sokkal kevesebb földre és vízre van szüksége mint a szabadföldinek, mégis gyönyörű termést hoz!

2. Színesíti és otthonosabbá teszi a teraszt

Az internet sok szép és bohém, szivárvány minden színében pompázó nappalival és teraszokkal kecsegtet, ám ezek ma már többnyire méregdrága és elérhetetlen illúziók, amelyeknek aligha van köze a stílus eredetéhez. De ha csak egyetlen paradicsommagot elültetsz egy használaton kívüli vödörbe, a környezetedet már az az egy pirosló és zöldellő növény is sokkal otthonosabbá teszi, akárcsak az áhított szőnyeg, vagy egy kispárna. Első a természet! A színes textilek csak ezután!

3. Mobilis és áthelyezhető

A természet örökké változik. Míg az egyik évben éppcsak kinőtt valami a fűben, pár év múlva újra megajándékoz bennünket az árnyékával. Bizonyos növények nem szeretik az  árnyékot, de egy egész veteményest nem helyezhetsz át, míg néhány dézsát és vödröt igen! Akár az eső elől, akár épp az esőre teszed ki a vödrös paradicsomot, meglátod, hálás lesz a gondoskodásért!

4. Védelem a poloskák ellen

Amióta először ettünk a saját paradicsomunkból, igazán beleszerettünk a zöldség termesztésbe, Megtanultuk azt is, hogy a szörnyecskék nem az ágyunk alatt vannak, hanem a paradicsomban (meg a padláson). Sajnos nincs az a kert, ahol ne tudnák, milyen az, amikor a poloska kisajátítja a paradicsomot. Csakhogy a szörnyecskék lusták új lelőhelyet keresni, így ha a veteményestől távol, a teraszodon is nevelsz paradicsomot, ott már nem fognak riogatni!

5. Háziállat mentes

Sokak számára a veteményes másik nagy ellensége a háziállat. (Szerintünk a félelem, de ez egy másik téma.) A vödörbe ültetett paradicsom erre a problémára is megoldást kínál. A közvetlen közeledben tartott vödrös paradicsom felügyelet alatt tartható és egy állat számára sem vonzó, mint a frissen megmunkált föld! Cica vagy kutya, kijárós, vagy mestertenyészetből való: tökmindegy! Egyik állat sem fogja összepiszkítani a veteményesedet ha megérted, hogy mit miért csinálnak és kommunikálsz velük! Az ember csak attól fél, amit nem ért.

6. Közel van a reggelihez

Talán ez tűnik a legkevésbé fontos indoknak, mégis van annak egy romantikája, ha a reggelidhez közvetlenül a fűszerkertből, avagy a teraszod “paradicsomos vödröcskéjéből” szakítod le a friss zöldséget. Ott a tányérodon a napfény csiklandozásától garantáltan mosolyogni fog rád, amitől te is mosolyogni fogsz és ki tudja, hányan ültök majd aznap a teraszon! A jókedv ragadós!

7. Télálló, jövőre is termő

Ezt mi még nem próbáltuk, de állítólag ha tövig visszavagod a paradicsom szárát és elteszed telelni, azaz a pincébe vödröstül, a paradicsom jövőre ismét teremni fog. Teleltetés nélkül sajnos nem, mert a paradicsom mindenestül elfagy télen vödörben és szabadföldben is. A sárga kubai paradicsom nálunk évekig áttelelt szabadföldben is, de termést már nem nagyon hoz. A vödrös teleltetéssel nem kell újra magot vetned, vagy palántáznod, mert a növényednek már erős gyökere van. Tavasszal a szezon előtt csak az utolsó fagyokat kell megvárni és a napocskát, utána a paradicsomos vödör ismét elfoglalhatja méltó helyét a teraszon! 🙂

 

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .