
Ha azt hallod, hogy falu, többnyire az izzadt, kockás inges fahasogató férfiak és a földet kapáló asszonyok képe jelenik meg előtted. De ez a kor már más. A derékfájós idős emberek képe vidéken már a múlté! A technológia virágzó korában a kerti munkát a gazdák már automatizált gépekkel (rotációs kapa, akkumulátoros fűnyíró) végzik és a hobbi kertek művelői között pedig sokan otthoni ülőmunka mellett látják el a kertészeti feladatokat. Az ember egészségének legnagyobb ellensége ma már nem az a munka, amit őseink végeztek a földeken, hanem a mozgásszegény életmód, ami nagyjából mindannyiunkat érint!
Az otthoni ülő munka ártalmai
Az ülőmunka hátrányairól millió cikket találsz a neten. Ennek kapcsán főleg szív és érrendszeri betegségekről cikkeznek, de számos további problémát is előidézhet, ha életedet egy székben töltöd. Mi otthonról dolgozunk, ülőmunkát végzünk, ezért saját tapasztalatainkat írjuk le. A számítógép előtt végzett ülőmunka hosszútávon olyan fájdalmakkal járhat, mint a csuklófájdalom, nyakfájdalom és derékfájdalom. A fájdalommentes számítógépes munka alapkövetelményeinek egyike az asztalod és a széked kompatibilitása. A kettőt úgy kell egymáshoz igazítani, hogy mindkét karod felfeküdjön az asztalra. Ezzel elkerülhető a csuklófájdalom. További részleteket a témában ebben a cikkben írtunk. A számítógépes munka mellett fokozottan fontos a mozgás!
Derékfájás kerti munkától
Többször is készítettünk felvételt arról, ahogy a fát vágjuk. Minden alkalommal max. 1-2 talicskára valót vágunk fel, nincs értelme annak a régimódi hozzáállásnak, mely szerint egyszerre le kell tudni az egészet. Miért? Hogy beleszakadjunk? Az egyszeri megerőltetés helyett hasznosabbnak tartjuk a mindennapos mozgást és annak a kézi erőnek a használatát amit a kert megkíván, mert a mi generációnknak nagy szüksége van rá az ülő munka mellett. Az életmódunk miatt azonban a mértékletesség is szempont, mert amikor a fejszét lerakjuk, akkor nem pihenő következik, hanem szellemi munka. Sajnos a szellemi és a fizikai munka is hajlamos egymás rovására menni, ezért meg kell találni a kettő közötti megfelelő egyensúlyt.
Sajnos mindezek ellenére is előfordul, hogy az ember „belelendül” valamibe. El sem tudod képzelni, milyen izmokat lehet megmozgatni a kerti munka változatos feladataival! Gyomláláskor pl. guggolsz és hajolgatsz, ami a vádlikat erősíti: másnap garantált az izomláz! A fahasogatás is hasonlókat eredményez, a hasítófejsze használata derékfájással járhat. Ezen a mértékletességgel és a jól megválasztott kerti eszközökkel tudsz segíteni. Mi amiben csak lehet, ragaszkodunk a kézi erőhöz: kézi fűrésszel fűrészelünk, kézi fűnyírót használunk. Ennek részben az izombetegség az oka amivel együtt élünk, részben anyagi megfontolás, részben pedig a tudatosság, mert az ülőmunka mellett fontos a mozgás.
Ismerkedés a hideg levegővel
Sajnos ezen kívül az ízületek a hideget is érezni kezdik vidéken. Valószínűleg ez nem mindenkit érint, mert egy jól szigetelt házban, korszerű fűtés mellett már nem fázik az ember, és az autóban is hamar bemelegszenek az utasok. Mi otthonról dolgozunk, fával fűtünk egy hétvégi házban és gyalog és/vagy biciklivel járunk le a faluba. A szántóföldek között gyalog a jeges szél azért tud meglepetéseket okozni!
A városban megszokott téllel ellentétben falun a hideg fizikai fájdalmat jelent a tarkón és a fedetlen testrészeken, ezért itt vidéken télen már a bringa sem kerül elő. Próbáltuk a bringás kesztyűt, a sálakat, stb. de nekünk nem múködik. A sapka fogalma vidéken nyert értelmet, Budapesten másképp éltük meg a telet. Fatüzelés mellett ha leég a kályhában a tűz és nem gondoskodsz időben az utánpótlásról, hosszútávon előjöhet a csuklófájdalom, ami később az egész karra kiterjed. A számítógépes ülőmunka hosszútávon 20 fok alatt szinte biztos, hogy fájdalommal jár majd, ezért télen és nyáron is ügyelj a hőmérsékletre!
Ha a fent leírt ízületi problémák összeadódnak, az még rosszabb, ezért legyél mindig tudatos és megfontolt! Kerüld a hideget kint is, bent is, mert az ízületek csak akkor nem regenerálódnak, ha makacs vagy és elhanyagolod őket! Persze sok minden jár a korral, de amit megelőzhetünk, azt tegyük meg!